A je to tu znovu: Nad ochranou klientů vítězí zájmy pojišťoven!

A je to tu znovu: Nad ochranou klientů vítězí zájmy pojišťoven!

Jsme šokováni přístupem koaličních poslanců, kteří zcela rezignovali na ochranu klientů a podlehli lobbingu pojišťoven reprezentovaným poslanci Šinclem a Votavou. Návrh na regulaci provizí životního pojištění, který byl včera ve druhém čtení načten do zákona o pojišťovnictví, není žádným kompromisem, jak byl prezentován, ale absolutním vítězstvím původního záměru na likvidaci konkurence na trhu s životním pojištěním.

Je zcela nepodstatné, že návrh neupravuje provizní strop, který za daných okolností stejně postrádá smysl. Ďábel je jako obvykle ukryt v detailu, který spočívá v tom, že do plánované regulace životního pojištění budou zahrnuty i produkty s tzv. nerezervotvornou složkou a nikoli jen spořící část, která je podporována státem a klient při jejím předčasném ukončení může být krácen na odkupném.

Žádný z poslanců, kteří takové rozšíření regulace dlouhodobě prosazují, přitom nikdy nevysvětlil, jaký je důvod pro regulaci nerezervotvorných pojistek, kde není žádné odkupné a klient může na změně pojišťovny vydělat. Jediným vysvětlením tak zůstává zájem pojišťoven držet klienty ve starých a nevýhodných smlouvách.

Nejde tudíž o ochranu klienta, ale zájmů pojišťoven.

Tisková zpráva USF