Pandemie koronaviru a opatření proti jeho šíření zastavily certifikaci podle zákona o distribuci pojištění. Přibližně 15 až 20 tisíc zaměstnanců a vázaných zástupců finančně poradenských společností a pojišťoven nemá možnost certifikaci včas získat. Řešením je prodloužení přechodného období.
Podle současného zákona o distribuci pojištění musí lidé působící v distribuci pojištění nejpozději do 1. 12. 2020 prokázat svou odbornou způsobilost složením certifikační zkoušky. V současnosti ale zbývá přezkoušet přibližně 15 až 20 tisíc vázaných zástupců. To není za aktuálních podmínek možné.
„Poradci a pojišťovací zprostředkovatelé kvůli vládním nařízením v souvislosti s pandemií neměli šanci, aby se prozkoušeli všichni,“ říká Marek Černoch, výkonný ředitel ČASF, a dodává: „V současnosti nejvíce komplikuje zkoušení omezení shromažďování na šest osob. Navíc velká část lidí, kteří potřebují certifikační zkoušku složit, patří do rizikových skupin a měli by proto omezit sociální kontakty na co nejnižší míru.“
Zákon vyžadující prokázání odborné způsobilosti nabyl účinnosti 1. 12. 2018 a stanovil přechodné období pro složení certifikační zkoušky na 24 měsíců. Skládat zkoušky bylo ale možné až od závěru loňského roku, neboť zkouškové otázky byly zveřejněny až v srpnu 2019. Zkoušení navíc přibližně na dva měsíce zcela zastavila již jarní vlna koronaviru a stav nouze a jejich složení dál komplikuje současná druhá vlna pandemie.
Zatímco školy přešly na distanční výuku i zkoušení, v případě certifikací toto není možné. „Certifikační zkoušku je možné složit pouze prezenčně. Zákon sice distanční přezkoušení nevylučuje, akreditace certifikačních společností u ČNB ji ale aktuálně neumožňuje,“ vysvětluje Marek Černoch.
Poslanci budou jednat o novele zákona o distribuci pojištění, která prodlouží přechodné období o 6 měsíců do 1. 6. 2021. Je nezbytné, aby novela nabyla účinnosti včas, tedy nejpozději do 30. 11. 2020. Pokud by se novelu nepodařilo včas schválit, znamenalo by to ukončení činnosti řady profesionálů v oblasti distribuce pojištění, kteří by přišli o možnost pracovat v tomto oboru a museli si hledat jinou práci nebo se registrovat na úřad práce. A to nikdo nechce. V této velice náročné době, kdy celkově hrozí ztráty tisíců pracovních míst, je třeba udělat maximum, aby k tomu nedošlo.